chovatelská stanice plemene anglický kokršpaněl
V současné době nemáme žádná štěňátka, další vrh plánujeme nejdříve na jaře 2020.
Psi pro mě vždycky byli plnohodnotnými členy rodiny. Moc bych si přála, aby podobně prožili svůj život i naši mrňousové. Za jejich životy cítím zodpovědnost a zajímá mě proto, v jakých podmínkách u vás bude naše štěňátko žít a jaký "psí" život mu můžete nabídnout. Tak jako vy hledáte toho nejlepšího čtyřnohého kamaráda, já zase hledám fajn páníčky pro naše štěňátka.
S novými majiteli štěňátek bych ráda zůstala v kontaktu.
Všechna štěňátka z vrhu "A" jsou zbarvení modrý bělouš. Modří bělouši se rodí černo-bílí (vypadají jako kravičky), postupně tmavnou - bílé části prorůstají černou barvou, výsledkem je tmavší nebo světlejší melír.
1. týden
8 týdnů
6 měsíců
Ačkoliv kokršpaněl vypadá jako roztomilý plyšák (o štěňátkách ani nemluvě), je to lovecký pes se spoustou energie. Kokršpaněl je výborný společník, ale potřebuje svoji energii denně vybít. Pokud mu poskytnete dostatek pohybu a vyžití, bude s vámi rád po večerech odpočívat na gauči.
Správně unavený pes je hodný a poslušný pes.
Často se říká, že jsou kokršpanělé tvrdohlaví. Ano, kokršpaněl byl vyšlechtěn k samostatné práci na poli a v lese, při které se často musí samostatně rozhodovat. Co to znamená v praxi: váš kokršpaněl může mít v určitých situacích jiný názor na věc než vy.
Naštěstí pro vás tato samostatná práce probíhá pod vedením jeho majitele. Dopřejte svému kokrovi spolupráci s vámi při činnosti, která ho baví a bude ten nejšťastnější a nejposlušnější pes na světě.
Co tedy kokra nejvíc baví? To, k čemu byl po staletí šlechten. Do chovu byli vybíráni takoví jedinci, kteří byli šikovní (= dali se snadno vycvičit a bavilo je to) jako pomocníci při lovu.
Je velmi pravděpodobné, že i váš kokršpaněl bude mít lovecké pudy. Pro ovladatelnost je rozhodně lepší, když kokr "loví" pod vaším vedením, než sám. (Jen pro pořádek, kokršpaněl sám nikdy nemá zvíře zabít, pouze ho pomáhá najít, případně ho potom přinese.)
Pokud se rozhodnete dopřát svému kokršpanělovi lovecký výcvik, bude moc rád, váš vztah bude rozhodně obohacen.
Kokršpaněl má krásnou dlouhou hedvábnou srst, péče o ni je poměrně časově náročná. Vyžaduje každodenní pročesání a odstranění různých větviček a bodláků. Někdy stačí srst psa jenom rychle projet kartáčem, pokud se ale "poštěstí" a pes se na procházce obalil kuličkami, můžete vyčesáváním strávit i pár hodin.
Srst je potřeba pravidelně upravovat (zhruba jednou za 3 měsíce) speciálním způsobem (ve zkratce: vytrimovat srst na hlavě, a na hřbetě, ostříhat nebo oholit horní část uší a hrudník, ostříhat tlapky a zbytek srtsi upravit do požadovaného tvaru a délky). Ne v každém psím salonu vědí, jak na to. Výstavní střih vyžaduje střihače, který se zabývá přímo přípravou kokršpanělů na výstavy. Psa je možné udržovat ve zkráceném sportovnějším střihu, holení celého těla strojkem je však naprosto nevhodné.Na trhu je spousta značek granulí. Pokud začnete zkoumat jejich složení, velmi často zjistíte, že obsahují spoustu obilí. A taky že velkou část ceny tvoří značka. Pes je převážně masožravec a tak člověk začne hledat granule s co největším obsahem masa. Případně navíc takové, které jsou konzervované pouze přírodními konzervanty. Poměr různých živin bývá většinou dobrý i u průměrných granulí.
Při pročítání složení se musíte vypořádat s různými nástrahami, např.:
Co je "drůbeží moučka"?
Pokud jsou granule konzervovány vitaminem E (což je OK), neobsahují náhodou tuk, který je sám o sobě konzervován jinak?,
abyste nakonec nejspíš, tak jako já, zjistili, že nejvíc masa je v mase a že cena kila kvalitních granulí je zhruba stejná jako kilo hovězího.
Krmení psa "syrovým masem" (BARFování) je o něco náročnější než nasypání granulí do misky, ale přesně víte, co váš pes žere, můžete mu sestavit jídelníček podle jeho potřeb, a hlavně má vždy čerstvou stravu plnou živin.
Psovi je potřeba dávat všechny části zvířete, zhruba v takovém poměru, v jakém by byly obsaženy v kořisti. Tj. kosti, vnitřnosti, svalovina, šlachy, zelenina (místo obsahu střev) případně přílohy.
Finančně vyjde maso většinou o něco levněji než kvalitní granule.
Přípravou krmení strávím jeden večer zhruba jednou za tři měsíce, kdy si dělám balíčky do mrazáku, které potom vždy večer vyndám a další den zkrmím. V půměru mi tak příprava krmení na jeden den pro jednu fenu zabere 5 minut.Nicméně chápu, že krmení masem není pro každého, a také že je často potřeba k němu dospět postupně. Naše štěňátka budou proto zvyklá jak na BARF tak na granule.